Střešní okno

26. 1. 2014 Doplňky, Střechy štítky: , , 2 komentáře

Zkušenost s výběrem a montáží střešního okna, včetně termosnímků a tipů pro správnou instalaci.

Střešní okno – už ten název zní komplikovaně. Tady budeme sdílet naši zkušenost se střešními okny. Je dobré si na začátku uvědomit, že střešní okno je namontováno na střešních latích. Tím pádem je jakoby nad střešní izolací. Z toho nám vyplývá 1. častá chyba nebo problém a tím je zateplení rámu střešního okna. Myslím si, že chybou je, že výrobci prodávají střešní okno zvlášť nezateplené. Často vám nabízejí zateplení jako nějaký nadstandard. Což je chyba, protože člověk, který se neinformuje, tak to vidí často jako zbytečnou investicí. U tohoto okna tomu tak bylo, koupili jsme ho už se zateplením, a také mělo integrovanou pásku, která slouží k napojení parozábran. U těch kvalitnějších oken můžeme počítat s tím, že napojení na parozábranu bude jednodušší.

Často zaměňujeme situaci, kdy nám to kolem okna začíná vlhnout s tím, že nám do okna zvenku zatéká, ale je to způsobeno právě tím špatným zateplením rámu.

Další důležitou částí je napojení tepelných izolací. Pokud bychom byli nedůslední, tak mezi napojením zateplení rámu a těmi dalšími izolacemi, může vzniknout spousta chyb. Vzhledem k tomu, že střešní okno bývá, co se týká tepelně izolačních vlastností, slabým místem ve střeše, tak se doporučuje a dává to smysl, dělat spodní část okna kolmou a horní vodorovnou. Umožňuje to lepší cirkulaci vzduchu, a pokud to ještě kombinujeme s topením, které dáme pod střešní okno, může to eliminovat kondenzaci, která vznikne na spodní části okna. Obzvláště pokud máme střešní okno s rámem a máme rádi dřevo, tak degradace může být daleko větší, než u těch oken plastových .

V tomto případě jsme ještě zvolili takový jakoby náběh, protože pokud bychom tuto plochu dorazili až k oknu, tak nám zde vznikne opět takový roh nebo trojúhelníček, kde již je izolace velmi málo, a zase tam může docházet ke kondenzaci. Proto je zde přidaná ještě izolace tímto směrem a teprve poté zešikmení.

Na tomto konkrétním okně, resp. na jeho ostění, jsme použili hliněnou omítku, která navazuje dál na stěny. Toto okno je zde již 2 zimy a jde vidět, že pokud se dobře namontuje a člověk si pohraje se všemi detaily, tak to funguje dobře a nikde nám tady nic nevlhne, nevznikají žádné mapy a to okno by mělo vydržet dlouho.

Ještě se můžeme podívat na termo snímek, kde je patrné, že i když montáž proběhla v pořádku a všechno je dobře zatepleno, největší úniky jsou potom tady kolem těsnění dosedacích ploch, alespoň u tohoto konkrétního okna. A také potom kolem usazení skla. V tomto případě je to zase trojsklo, takže to samotné sklo má dobré parametry, a vidíme, že ty problémy vznikají ve spojích.

Jde vidět, že střešní okno nám může stavbu trochu zkomplikovat. Pokud můžeme, je lepší se střešním oknu vyhnout. Pokud to jinak nejde, je potřeba věnovat čas k vyhledání všech potřebných informací a být důsledný, pokud jde o montáž a výběr okna.