Proč je důležité mít na stavbě vše dobře promyšlené
Jak to vypadá, když nejsou vyladěné rámové dřevěné konstrukce při rekonstrukci domu? Vznikají vícepráce, spotřebuje se více materiálu a stavba se zbytečně prodražuje.
Tady si můžeme dobře ukázat, co může vzniknout, když nejsou práce dobře naplánované nebo zkoordinované. A když jednotlivá řemesla o sobě neví. Většinou upozorňujeme na to, že je dobré věci promýšlet dopředu a nebo mít pečlivě zpracovaný projekt, dobrý harmonogram prací. Tomu se věnujeme intenzivně zvláště u rekonstrukcí.
Z tohoto záběru je patrné, že je tady hodně dřeva a různých rámů. Vzniklo to tím, že byl projekt v nějaké minimalistické variantě pro stavební povolení. Poté do toho vstoupil statik, který nějak navrhnu konstrukce. A potom tu byli tesaři, kteří konstrukce udělali. Nebyl zde však nikdo, kdo by to propojil a díval se vždy o krok dál.
Na běžné stavbě máme rám, který nám vytváří vnitřní i vnější rovinu a poté následují nějaké další skladby a povrchy. Tady vidíme, že trám dole je užší než konstrukce v úrovni stropu. Konstrukce nad stropem v podkroví má zase jiný profil. Nad tím je zase jiný profil, který je jinak široký. Samozřejmě to takto udělat jde. Když se ale dostanu do té další fáze, že tady mám montovat izolace a nějaké další povrchy, tak je zřejmé, že je to nevyladěné a vznikají tady různé prostory a další přídavný rošt, který srovnává roviny, aby tu šla udělat nějaká parozábrana nebo vzduchotěsná vrstva.
Tohle je případ, jak to může dopadnout, když se ty věci dobře nekoordinují. Stavba se samozřejmě nějak dokončí, ale vznikají tady vícenáklady, vícepráce a více materiálů se použije. Je dobré si na tyto věci dávat pozor.
* Označené položky jsou povinné.