Jak velké zvolit přesahy střechy?
Velký přesah střechy skvěle ochrání vnější stěny domu. Stavbu to ale může prodražit nebo snížit estetické hledisko.
Přesahy střechy to je samo o sobě velké téma. Máme v podstatě 2 pohledy. První je ten praktický a druhý ten estetický (vizuální, designový). Jsme zpátky ve Štramberku v replice historické valašské roubenky a vidíme zde tento přesah, který je minimální, pouze nějakých 30 cm. Stejný trend lze vypozorovat u moderní architektury, kde vidíme, že přesahy jsou buď minimální, nebo vůbec žádné.
Pokud jde o praktičnost je evidentní, a tady to pozorujeme již 13 let, že na tomto štítě, který je orientován jihovýchodně, svítí zde hodně slunce a je to hodně na dešti, už se povrch za tu dobu renovoval dvakrát. Naposledy jsme natírali před 2 lety a vidíme, že je na čase se tomu začít opět věnovat.
Tam, kde přesahy máme velké 1 až 2 metry, jsme za takovou dobu na tu plochu nemuseli vůbec sáhnout. Je evidentní obrovský rozdíl ve stárnutí a degradaci dřeva či povrchu. To samozřejmě platí i pro zděné stavby nebo jakékoliv jiné, že přesah střechy je jedním ze způsobů, jak chránit tu vnější obálku.
Valaši tady u nás trochu lépe vychytali, pokud jde o ochranu venkovní obálky, tu spodní část, kde většinou v úrovni 1. patra byla takováto stříška, které mi tady říkáme sukýnka. Ta nám poskytla extra ochranu spodní části stavby. Tady to není tak hodně, ale jde vidět, že je v tom pořád velký rozdíl.
Dostáváme se k tomu, že velký přesah slouží jako skvělá ochrana, ale samozřejmě za nějakou cenu. Určitě nám to stavbu prodraží, protože se nám zvětší celková plocha střechy. Člověk si řekne, že je to jen nějaký metr, ale když poté napočítá dokola metry čtvereční, popřípadě i ty přesahy podélně, tak najednou zjistí, že se částka může pohybovat i ve statisících.
Je tedy důležité to dobře zvážit. Jsme tady proto, že jsme to zde mohli 13 let pozorovat a ukázat si to na konkrétním místě.
* Označené položky jsou povinné.