Kulaté rohy – štuk, stavební lepidlo a jádrová omítka
Kulaté rohy a rustikální povrch na stěnách není doménou hliněných omítek. Lze toho dosáhnout i s obyčejným štukem nebo v kombinaci se stavebním lepidlem a klasickou jádrovou omítkou. Obecně je ale mnohem těžší udělat dobře vypadající nedokonalý povrch, než rovnou stěnu s pravidelnými rohy. Obzvlášť u rekonstrukcí, kde se snažíme sjednotit různorodé materiály, je nejtěžší zvolit správné technologie, dilatace a vhodné materiály.
Kulaté rohy a rustikální provedení nemusí nutně souviset s hliněnými nebo vápennými omítkami. Nacházíme se v právě rekonstruované stavbě, která byla původně hospodářskou budovou. Díky tomu, jak stavba vznikala a díky úpravám předchozích majitelů, najdeme pod tímto zdánlivě sjednoceným povrchem hodně různorodých materiálů. Jsou tam různé typy zdiva, omítek a také je v mnoha místech použité dřevo nebo plošné materiály na bázi dřeva.
Na těchto podkladech se dá sjednotit povrch díky moderním technologiím, kde jsme schopní dávat omítku na materiály, které se dříve nepoužívaly. Můžeme tak docílit jednotného vzhledu. Zakulacení a charakter omítky lze docílit obyčejným štukem anebo v kombinaci se stavebním lepidlem a klasickou jádrovou omítkou. V tomto případě jsme ani neměli jinou možnost a vidíme, že nemusí být nutně takovéto provedení spojené s hlínou.
Na našem videoblogu si většinou ukazujeme realizace hliněných omítek. Zde je to ale jiný typ a trochu jiné souvislosti, jak tato stavba vznikla. Každopádně díky lokalitě a charakteru stavby je prostor mnohem příjemnější v takovémto provedení, než kdyby to byly ostré linie a hladké omítky. Navíc je to v kombinaci s nahrubo opracovaným dřevem, kdy jsme hodně využívali techniku kartáčování, anebo vidíme také obklad ze starého dřeva.
Opět se nám potvrdilo, že je daleko těžší udělat dobře vypadající nedokonalý povrch, než rovnou stěnu a pravidelné rohy. U takových rekonstrukcí je nejnáročnější zvolit správné technologie, správné dilatace, vhodné materiály. Je daleko jednodušší začít stavět na zelené louce než rekonstruovat nějakou budovu nebo stavbu, kde je spousta věcí daných a máme daleko menší možnost volby.
Zdravím p.Jakuba a jeho partu:-). krásné blogy, všechny jsem je zhltla.DĚKUJI ZA NĚ.Na konferenci v Plzni jste mluvil o natírání surového dřeva čajem černým a octem. Zajímaly by mne všechny podrobnosti. Jsme ve fázi masivní roubenky a zatím v interieru neoštřené. Přáním je co nejpřírodněji a zároven nejsvětleji, což se bude asi rozcházet, nebo?
děkuje MirkaK.
Je to přesně jak říkáte, trochu se to rozchází. Je potřeba to řešit konkrétně a proto vás musím odkázat na naši službu poradenství.
Dobry den! Uz dlho sledujeme vas blog a je pre nas velkoi inspiraciou. Murovane priecky v nasej novopostavenej drevenicke by sme chceli omietnut sposobom, aky predstavujete v tomto videu, ale chyba nam technologicky postup. Ci treba dat na stenu najprv sietku, potom lepidlo a navrch stuk ci jadrovu omietku….ako to vlastne treba robit? Sme z vychodneho Slovenska. Vedeli by ste nam poradit ako urobit rustikalnu omietku svojpomocne? Dakujeme!
Dobrý den, nejlépe bude, když se na nás obrátíte telefonicky.
Určitě vám můžeme poradit, obraťte se na náš přes službu poradenství: http://www.prirodnibydleni.cz/poradenstvi/